Lampa stojąca – ważny element wyposażenia salonu

Lampy w salonie to ważny element wyposażenia dużego, zwykle przestronnego wnętrza. Są one zazwyczaj nie tylko źródłem światła, które doświetla wnętrze w czasie niezbyt słonecznych dni, ale także elementem wystroju, który ma się podobać nie tylko domownikom, ale także budować charakter salonu w odbiorze gości.

Wyrazistość

Lampy stojące podłogowe mogą dodawać koloru lub przełamywać klasyczny wystrój. Dobierając lampę do salonu, kluczowe znaczenie ma ciekawa forma i wyjątkowy design. Trzeba zwrócić też uwagę na spójność danego modelu z ogólnym charakterem wnętrza. Bardzo ozdobne, designerskie lampy świetnie prezentują się w dużej, bardzo eksponowanej przestrzeni. W ich najbliższym otoczeniu nie powinny stać takie przedmioty jak kanapa, stół czy fotel. Aby podkreślić ich niepowtarzalny styl, warto, by stały na wolnej przestrzeni i nawet światło, które będą roztaczać układało się w wyjątkową kompozycję.

Jeśli mamy taki zamiar, aby podkreślić zalety lampy podłogowej, można kupić taki model, który wyposażony będzie np. w olbrzymi abażur. Dobrze wyróżniają się mocne kolory na tle jasnych ścian salonu. Ale na tle szarych, coraz częściej modnych w ostatnich sezonach idealnie prezentować się będzie duży klosz biały lub ecru.

W dobrym sklepie z lampami podłogowymi znajdziemy z pewnością modele niezwykle ciekawe, wysublimowane, lecz również zupełnie proste lampy nowoczesne wręcz ascetyczne w wykonaniu. Te ostatnie w stylu industrialnym najczęściej składają się z dużych metalowych konstrukcji lub jak te marki Idea Vetro – hartowanego, przezroczystego szkła.

Praktyczność

Lampy do salonu są zazwyczaj duże. Czasami mają bardzo ciekawą podstawę, która może pełnić funkcję dekoracyjną, ale co istotne, taka podstawa musi być przede wszystkim stabilna. Warto pomyśleć o tym, by lampa była trudna do przewrócenia, bo upadek może spowodować jej całkowite lub częściowo zniszczenie.

Czasami salon pełni też rolę sypialni. Wówczas sprawdzają się też lampy pokojowe. Do czytania przed snem warto wybrać lampy szklane z jasnym strumieniem świtała. Te lampy powinny stać w pobliżu kanapy lub stolika, tak aby ich światło padało tam, gdzie dokładnie chcemy. Wśród tego typu lamp znajdziemy wiele modeli lamp nowoczesnych.

Inaczej

Stojące lampy nie są zarezerwowane tylko do salonu. Mogą być dobrym i ciekawym źródłem światła także tam, gdzie z reguły o tym nie myślimy. Do biura, a nawet do pokoju młodzieżowego znajdziemy coraz więcej modeli, które będzie można dobrać pod względem stylowym, kolorystycznym i praktycznym. Czasami taka lampa może zmienić totalnie charakter takiego miejsca, a jednocześnie nie zabierać miejsca na stole czy biurku. Lampa podłogowa może być nie tylko dodatkowym, ale także głównym źródłem światła. Można ją skierować np. na sufit. Wówczas światło odbijające się od jasnego sufitu będzie rozproszone i delikatne. Oświetlać będzie całe wnętrze.

Styl

Dobranie lampy do wystroju wnętrza wpływa na wygląd pomieszczenia. W salonach, gdzie stoją antyczne meble, dobrze sprawdzą się modele nawiązujące do żłobień w litym drewnie mebli. Jest wiele dostępnych na rynku lamp z drewnianymi wykończeniami, spośród których można wybrać coś interesującego. Ważna jest też kolorystyka wpisująca się w ów styl retro. Pasują do niej wykończenia srebrne i złote. Do stylu wnętrz nowoczesnych - zarówno w urbanistycznych, metalicznych kolorach, jak i białych, w stylu fińskim, można dobrać szklane lampy z przezroczystymi prawie abażurami. Wśród lamp stojących można wybrać klasyczne, stylowe, ale też super modne. Mogą być modele tańsze, ale też hiper ekskluzywne. Lampę podłogową zawsze można przenieść do innego pomieszczenia, umieścić na innym tle i wówczas pozwolić, by nadała innemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Pielęgnacja

Lampy podłogowe trzeba co jakiś czas czyścić. Można to zrobić cienką ściereczką z mikrofibry z dodatkiem specjalnych płynów usuwających kurz oraz zapobiegających jego ponownemu osadzaniu się. Trzeba to robić bardzo ostrożnie, ponieważ lampy szklane mają często bardzo delikatne elementy, które mogą ulec uszkodzeniu.

Lampa podłogowa Zurich Transparent Copper

Wystarczy odrobina wyobraźni, by patrząc na lampę Zurych, poczuć ożywczy zapach wiatru unoszącego się nad krystalicznymi wodami Jeziora Zuryskiego. Kształt jej kojarzy się ze smukłą latarnią morską, której światło rozświetla tonie morskie. Wnętrzu może dodać szwajcarskiego prestiżu.