Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do łazienki?

Jak wybrać oświetlenie do łazienki, zastanawia się wielu z nas. Zwłaszcza, że łazienki bywają różne. Są większe lub mniejsze, mają okno lub nie mają. Chcemy by oświetlona była wanna lub prysznic, ale też żeby jasno było nad umywalką itp. Aspektów oświetlenia łazienkowego i wyboru lamp łazienkowych jest wiele.

Rodzaj światła

Poza odpowiednim rozmieszczeniem oświetlenia dużą rolę gra np. barwa światła. Światło o chłodnej, zbliżonej do białej barwie zapewnia lepszą ostrość widzenia. Dlatego lampy na lustro właśnie takiego światła powinny dostarczać. Jeśli chodzi o dodatkowe oświetlenie łazienki, które ma pełnić funkcję relaksacyjną, najlepiej wybierać oświetlenie o żółtej barwie, które dzięki swojemu zabarwieniu idealnie pasuje do stworzenia nastroju wypoczynkowego.

Lokalizacja i bezpieczeństwo

Nie jest to ani szybkie, ani proste, ale wykonalne, jeśli zapoznamy się z ogólnie panującymi trendami w designie i posłuchamy swojej intuicji, odpowiemy sobie na pytanie jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Odpowiednio dobrana iluminacja świetlna w łazience może nawet optycznie powiększyć łazienkę. Odpowiednia ilość oświetlenia jest szczególnie ważna w przypadku łazienki bez okna. W zależności od upodobań i wielkości łazienki, głównym źródłem światła może być lampa sufitowa. Mogą to być też reflektorki bądź oświetlenie płynące z opraw wpuszczanych, zamontowanych np. w suficie podwieszanym. W przypadku prysznica i wanny możemy zastosować oświetlenie podłogowe, bądź wpuszczane ścienne. Będzie ono dawało miejscowe łagodne światło i pozwoli na osiągnięcie stanu relaksu podczas kąpieli. Jednocześnie spełni funkcję dekoracyjną.

Wybierając oświetlenie do łazienki, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Najlepiej wybierać produkty oznaczone stopniem ochrony o oznaczeniu IP44 lub wyższym. Wskaźnik ten określa dużą odporność urządzenia na kontakt z wodą. Kiedy myślimy o zainstalowaniu lampy w łazience, pamiętajmy, że im bliżej wanny bądź prysznica, tym wskaźnik ochronny powinien być wyższy. Pod prysznicem albo w wannie trzeba pamiętać, by wybierać oprawy o klasie ochrony min. IPX7 i napięciu do 12 V.

Jako oświetlenie ogólne w łazience dobrze jest zastosować w centralnym miejscu sufitu plafonierę. Trzeba jednak pamiętać, by była ona z kloszem dobrze przepuszczającym światło i odpornym na wilgoć. Można też wykorzystać żarówki halogenowe lub zwykłe w suficie podwieszanym.

Dodatkowe triki

W łazience szczególnie powinniśmy się dobrze widzieć w lustrze. Światło powinno padać na osobę przeglądająca się w nim oraz równomiernie oświetlać twarz. Dobrze jest zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra. Najlepsze będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami. Twarz będzie dobrze oświetlona i pozbawiona cieni. Można równie funkcjonalnie zamontować kilka małych opraw nad górną krawędzią lustra i po obu stronach lustra w odległości ok. 10 cm od jego ramy. Sprawdzą się też oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany bądź regulowane reflektorki nad lustrem.

Łazienka to także miejsce na eleganckie, stylowe i modne lampy stojące. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę duże taka lampa może dodać mu charakteru. Warto zadbać o to, aby przebywanie w łazience sprawiało radość wszystkim zmysłom. Szklane lampy łazienkowe Idea Vetro mają praktycznie każdy detal wycyzelowany. Zmysłowo wygięte kształty ich podstaw, sprawiają przyjemność dla oka. Dlatego warto by na blacie umywalki znalazł się lampa stołowa z podstawą np. z kolorowego szkła.

Designerskie lampy w łazience mogą być wspaniałą ozdobą wnętrza, w którym chce się odpoczywać. Nowoczesne lampy mogą zbudować fantastyczny klimat wnętrza ciszącego swoją intymnością. Należy pamiętać, że wspomniana już wyżej barwa światła to jeden z czynników wpływających na nasze samopoczucie. Warto poznać zasady doboru barwy światła i zastosować odpowiednie żarówki, w zależności od miejsca ich usytuowania w szczególnie w łazience. Dlatego lampy Idea Vetro oprócz żarówek mają dodatkową atrakcję świetlną w postaci podstaw z kolorowego szkła przezroczystego, przepuszczającego światło oprócz części abażurowej.