Czym charakteryzują się lampy szklane?

Szklane lampy – to tradycyjny element wystroju wnętrz. Praca designerów sprawia, że szkło przybiera w ich rękach coraz nowocześniejsze formy. Dzisiaj ze szkła buduje się już nie tylko ozdobne żyrandole, ale także nowoczesne, ascetyczne w kształtach lampy, które zdobią lofty czy wiejskie domy urządzone w skandynawskich stylu.

Ozdobny akcent

Szkło we wnętrzach zwykle traktuje się jako silny akcent ozdobny. W roli takiej dekoracji, nadającej całemu pomieszczeniu charakteru, najbardziej rozpowszechnione są szklane klosze. Występują one w postaci barwionej lub przezroczystej. Dzięki odpowiedniemu dobraniu, mogą dawać ciepłą lub zimną strugę światła.

Elementy dekoracji wnętrz ze szkła sprawiają, że wnętrze prezentuje się gustownie i nowocześnie. Szklane lampy świetnie sprawdzają się w mieszkaniach typu loft, lecz także np. przestrzeniach co-workingowych, wnętrzach korporacji czy biurach korporacji.

Szkło choć tak tradycyjne, potrafi zaskoczyć swoim pięknem. Klosze ekskluzywnych, nowoczesnych lamp dodają idealnie klimatu miejscom, do których są starannie dobierane.

Hitem aranżacyjnym w ostatnim czasie są nowoczesne lampy wiszące składające się z kabla oraz żarówki. Lampy takie spotkać można w biurach innowacyjnych start-upów czy restauracjach. W takiej ascetycznej formie, mają swoją rolę do spełnienia. Wystarczyć jednak dodać do nich ciekawe szklane klosze, by stworzyć opcjonalnie wystrój skandynawski, loftowy lub nawet glamour. W takiej formie mogę też rozświetlić łazienkę.

Duńska filozofia hygge na cały świat rozszerzyła ideę cieszenia się drobnostkami oraz byciem tu i teraz. Moda ta dotarła i do Polski. W związku z tym, wielu z nas decyduje się urządzić dom zgodnie ze skandynawskimi wytycznymi. Dominuje wśród nich biel oraz naturalne materiały, głównie z drewna. Do nich więc pasować będą lampy o stonowanej kolorystyce z drewnianymi wykończeniami.

Mieszkania inspirowane wnętrzami po starych fabrykach i przemysłowych pomieszczeniach, przeżywają prawdziwy boom. Loft, bo tak się o nich w skrócie mówi, oddając ich klimat, najbardziej popularne na Zachodzie i w USA kilkanaście lat temu. W końcu moda na nie dotarła także do Polski. Surowość, minimalizm – to cechy charakterystyczne tego stylu. Poza tym motywy przewodnie, to cegła, metal i właśnie szkło. Dlatego szklane lampy pasują do tych wnętrz idealnie. Przezroczyste lub barwione klosze rozświetlą loftowe wnętrza. Nadadzą im artystycznego klimatu nowojorskiego Manhattanu.

Wielkość

Niezależnie od tego, czy wybieramy lampy wiszące czy lampy stojące, ważną rolę odgrywa ich wielkość w stosunku do metrażu pomieszczenia. Przy dużej powierzchni małe lampy "zginą" i nie doświetlą dobrze przestrzeni. Zbyt duże lampy, umieszczone w niewielkim pokoju dziennym będą przytłaczające. Można manewrować jeszcze wielkością i kolorem abażuru. W niskich salonach dobrze sprawdzają się lampy wiszące na krótkim przewodzie lub plafony. Podobnie rzecz się ma z pokojem nauki dla dziecka. W wysokich pomieszczeniach można założyć lampy nisko zwisające. Warto dodatkowo stosować lampy stojące, kinkiety lub lampy wiszące nad stołem. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy gdy salon jest połączony z jadalnią. Lampy szklane będą dobrym rozwiązaniem nad barkiem lub nad wyspą kuchenną.

Solidność, ale i kruchość

Lampy szklane, choć wydają się kruche, wykonywane są zazwyczaj ze specjalnie hartowanego szkła odpornego na zarysowania lub uszkodzenia spowodowane puknięciem. Podczas czyszczenia jednak trzeba uważać na niektóre kinkiety czy inne elementy lamp, by przez nie uwagę doprowadzić do ich zbicia.

Uniwersalność

Nowoczesne, stylowe i modne lampy szklane nadają się zarówno do salonu jak i do sypialni w charakterze lampek nocnych. Pokojowe lampy lub lampki nocne odznaczają się przeróżnym designem. Niektóre współgrają z całym stylem danego pomieszczenia. Kiedy indziej są elementem kontrastującym z pokojem. W ich przypadku świetnie sprawdzają się szklane lampy w formie kinkietów przymocowanych na stałe nad łóżkiem, ale też lampy z wymiennymi abażurami, stojące po bokach łóżka. Czasami można zastosować abażury np. w kwiaty, dla podkreślenia wiosennej lub letniej aury za oknem, a kiedy indziej postawić na jasne, półprzezroczyste abażury, gdy pogoda nie sprzyja.

Lampa stołowa Haga Anthracite

Lampa, która kojarzy się z kimś, kto hipnotyzuje swym intrygującym wyglądem. Przypomina piękną, zagadkową dziewczynę, która dawno temu została unieśmiertelniona na płótnie obrazu znajdującego się obecnie w muzeum w Hadze…